Papier czerpany z nasionami - opinia i rady 0

PAPIER CZERPANY Z NASIONAMI - moja opinia, porady i doświadczenia z pracy w Autorskiej Pracowni Papieru Czerpalnia.pl 

Papier czerpany rosnący staje się hitem na rynku, nie może go wiec zabraknąć w mojej pracowni. Pracuje z nim od kilkunastu miesięcy i już na wstępie mogę podkreślić, że jestem bardzo zadowolona z rezultatów. Podzielę się z Wami moimi doświadczeniami i obserwacjami jakie zebrałam realizując różne projekty z wykorzystaniem papieru z nasionami. Pokażę też przykłady ciekawych prac i produkty dostępne w sklepie Czerpalnia.pl. Mam nadzieję, że w artykule znajdziecie dużo wartościowych informacji, a może dodatkowo uda mi się też kogoś zainspirować ;-)

PAPIER CZERPANY Z NASIONAMI - CZYLI CO?

Papier czerpany z nasionami, rosnący na świecie znany jest pod anglojęzycznymi nazwami: growing or plantable seed paper. Jest to rodzaj ekologicznego, w pełni biodegradowalnego, ręcznie czerpanego papieru. Po zasadzeniu w ziemi zatopione w papierze nasiona kwiatów, ziół lub warzyw rosną.

Papiery z którymi pracuję pochodzą z polskiej papierni ART-PAPIER Czerpalnia Papieru Flawiusz Pietrzyk która jako jedyna w naszym kraju produkuje na większą skalę papier czerpany z nasionami. Papier wytwarzany jest z celulozy drzewnej, długowłóknistej pochodzącej z drzew iglastych. Dzięki temu arkusze są mocne i elastyczne. W składzie nie ma żadnych szkodliwych związków chemicznych, więc całość jest w 100% biodegradowalna, a papier łatwo poddaje się kompostowaniu.

Już na pierwszy rzut oka widać na papierze ciemne nasionka, które tworzą na powierzchni niewielkie nierówności. Ponieważ nasiona zostały dodane do masy z której czerpany jest papier są one mocno zatopione pomiędzy włóknami celulozy i nie osypują się z kartki. Patrząc pod światło w przezroczu widać będzie znacznie więcej nasion (zdjęcia poniżej), gdyż niektóre z nich są naprawdę maleńkie np. rumianek. W zależności od ich rodzaju można zaobserwować różne kształty i rozmiary.

 Nasiona do papierów czerpanych rosnących   

                   struktura papieru czerpanego z nasionami   przezrocze papieru czerpanego z nasionami kwiatów  papier czerpany z nasionami_przezrocze

Dotychczas pracowałam z papierami czerpanymi z nasionami:

- rzeżuchy

- maciejki

- czerwonego maku polnego 

- niezapominajki

- lnu

- koniczyny

- mixu  kwiatów łąkowych: maciejka, rumianek, stokrotka

- mixu kuchennych ziół 

- mixu płatków nagietka oraz źdźbeł i nasion traw

- mixu miododajnych kwiatów

              Nasiona do papieru czerpanego_mak polny

 

Różne rodzaje papierów czerpanych z nasionami

Część z tych papierów produkowana była tylko na potrzeby konkretnego zamówienia i nie ma ich w stałej ofercie. Z tajnych źródeł wiem jednak, że w tym roku ART-PAPIER planuje wprowadzić nowe rodzaje papierów czerpanych z nasionami, warto więc zaglądać na stronę.

Ciekawa jestem jakie nasiona chcielibyście dodać do papieru - podzielcie się pomysłami w komentarzach.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl