Jak projektować na papierze czerpanym z nasionami? 0

Jak projektować na papierze czerpanym z nasionami?

Podpowiem ci jak zrobić dobry projekt graficzny na papierze czerpanym z nasionami, nawet jeśli nigdy nie trzymał_ś takiej kartki w ręce.

Papier czerpany z nasionami to wyjątkowy, rękodzielniczy wyrób. Ciekawy, wciąż nowy na polskim rynku, więc wzbudzający żywe emocje. Do tego naturalnie piękny. Zwykły wydruk zamieni w małą formę artystyczną ;-)

Oryginalność jest fajna, ale brak kontaktu z materiałem, który zostanie użyty do naszego projektu bywa już bardzo problematyczny. Pojawia się dużo pytań. Po kilkunastu latach pracy z papierami czerpanymi i obserwacji wielu najróżniejszych w stylu i zastosowaniu wydruków mam dużo cennych obserwacji. W tym wpisie podzielę się z tobą kilkoma najczęściej popełnianymi błędami, abyś mogła/mógł ich uniknąć.

  1. Zbyt mała i delikatna czcionka

Zastosowanie małej czcionki będzie powodowało problem z odczytaniem tekstu na każdym wydruku. Przy papierach czerpanych z nasionami dodatkowo małe, cieniutkie literki zagubią się wśród ciemnych nasionek. Odbiorca będzie musiał się zastanowić, czy to "o" czy może okrąglutkie nasionko maciejki? Jakie litery ukryły się za nasionami?

Moja podpowiedź: przy projekcie na papierze czerpanym z nasionami lepiej sprawdzą się grubsze, proste czcionki niż pisanki z bardzo cienkich linii.

  1. Za dużo tekstu

Generalnie papier czerpany kocha prostotę. Zasada "im mniej tym lepiej" świetnie się tu sprawdza. Papier czerpany jest piękny sam w sobie, pokaż to w projekcie! Zamiast pełnej strony tekstu zastosuj grafikę + tekst + dużo wolnej przestrzeni.

Moja podpowiedź: wykorzystaj moc obrazu np. infografiki, kody QR

  1. Stosowanie delikatnych przejść tonalnych, maleńkie detale

Papier czerpany z nasionami to nie papier foto. Ma nierówną powierzchnię dodatkowo upstrzoną ciemnymi nasionkami. Da się na nim wydrukować zdjęcie, ale nie uzyskasz tu subtelnych przejść tonalnych i maleńkich szczegółów.

Moja podpowiedź: na papierze czerpanym z nasionami świetnie wygląda kreska, więc dobrze wypadną wszelkie grafiki.

  1. Oczekiwanie odwzorowania kolorów Panton

Brak chemicznego wybielania, podbarwianie masy papierowej przez nasiona powoduje, że papier czerpany z nasionami nie jest śnieżnobiały. Weź to pod uwagę dodając np. logo firmy.

Moja podpowiedź: jeśli zlecasz wydruk (masz taką możliwość np. w mojej pracowni ww.Czerpalnia.pl) poproś o przesłanie próbnego wydruku lub chociaż jego zdjęcia.

  1. Projekt full print

Nie stosuj w projekcie pełnego tła. Pokaż wyjątkową, naturalną strukturę papieru czerpanego z nasionami. Nie zapomnij też, że założenie jest takie, że po pierwotnym wykorzystaniu kartka ma zostać posadzone. Aby nasionka obficie wykiełkowały ogranicz ingerencję w papier, poddawanie działaniu chemicznym związkom. 

I ważna uwaga na koniec – koniecznie dodaj na projekcie informacje o rodzaju papieru, jego eko-charakterze i możliwości zasadzenia.

 

A teraz do dzieła! Projektuj i ciesz się tworzeniem!

Zaobserwuj moje profile

IG Czerpalnia.pl (link)

FB Papier ręcznie czerpany (link)

Publikuję tam więcej ciekawych i praktycznych informacji o papierach czerpanych oraz pokazuję mój papierowy świat.



 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl